Narodowe czytanie w Publicznym Gimnazjum w Dąbrowicy

Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Została zainicjowana wspólną lekturą Pana Tadeusza Adama Mickiewicza.

W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a podczas następnych edycji przeczytano kolejno: Trylogię Henryka Sienkiewicza oraz Lalkę Bolesława Prusa. W 2016 roku Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda rozpoczęli Narodowe Czytanie Quo vadis Henryka Sienkiewicza w warszawskim Ogrodzie Saskim. W 2017 roku lekturą Narodowego Czytania było Wesele Stanisława Wyspiańskiego.

Również nasza szkoła po praz kolejny aktywnie włączyła się do ogólnopolskiej akcji Narodowego Czytania zainicjowanej przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.

W tym roku spotkaliśmy się 17 września w bibliotece szkolnej, gdzie uczniowie trzeciej klasy gimnazjum, w obecności siómo- i ósmoklasistów, czytali „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego oraz inne teksty z Antologii Niepodległości.

Podstawowym celem przedsięwzięcia była popularyzacja czytelnictwa, zwrócenie uwagi na potrzebę dbałości o polszczyznę oraz wzmocnienie poczucia wspólnej tożsamości.

Nasze spotkanie rozpoczęła pani Zofia Frączek – Skwara, nauczyciel bibliotekarz, która przybliżyła zgromadzonym historię tej akcji oraz przeczytała fragment listu Prezydenta RP Andrzeja Dudy.

Przedwiośnie to ostatnia powieść Stefana Żeromskiego, która została opublikowana w 1924 roku. Pisarz dokonał w niej bilansu pierwszych lat niepodległości Polski, zwracając uwagę na entuzjazm, chęć odbudowy państwa, ale także na błędy i zaniechania. Książka stanowiła zachętę do wspólnej debaty nad kształtem II Rzeczypospolitej. Do tej pory ukazało się ok. 120 polskich i ponad 10 zagranicznych wydań Przedwiośnia.

Po zakończeniu wszyscy zgromadzeni, zarówno czytający jak i słuchacze, zostali nagrodzeni słodkościami.

Inicjatywa niezwykle przypadła uczniom do gustu i z entuzjazmem wyrazili chęć uczestnictwa w podobnych przedsięwzięciach.